1
Littletikes

2
Miracle

3
Huck

4
ABC Team

5
Prolemax

Katalog ABC Team

Dětská hřiště - ABC Team

Herní prvky z kvalitního dřeva a plastu

ABC TeamZákladem herních prvků a kombinací z herních prvků je do detailu naplánovaný konstrukční systém. Tento stavební systém umožňuje při návrhu vybavení dětských hřišť vyhovět jakémukoliv požadavku.

Herní prvky jsou v souladu s normou DIN EN 1176, jsou TÜV testovány a certifikovány. Lze si vybrat ze široké škály provedení: dřevo (douglaska, dub, akát, bilinga), železo, HPL, GFP, PE.

Pro dřevěná herní zařízení se obvykle používá douglaska. Dle letokruhů o šířce asi 1-3 mm patří douglaska k nejtvrdším jehličnanům. Dubové dřevo používáme u produktů, které se instalují přímo do země.

Akátové dřevo má přírodní zbarvení, styl a vysokou odolnost proti povětrnostním vlivům. Všechna akátová dřeva jsou výhradně loupaná, broušená a lakovaná. Herní prvky z akátu jsou unikátní a ručně vyráběné. Bilinga – toto tvrdé dřevo se používá pro produkty s dřevěnými hranoly. Vyznačuje se vysokou životností.

Herní zařízení ze železa se stávají stále oblíbenějšími. Vypadají nejen kvalitně, ale mají dlouhou životnost a jsou prakticky bezúdržbová. Nosné prvky jsou vyrobeny z eloxovaného hliníku nebo z pozinkované oceli. Doplňky, jako jsou skluzavky, tyče pro hrazdy či řetězy jsou vyrobeny z ušlechtilé oceli.

Technické informace o provedení našich zařízení pro dětská hřiště

Dřevěné konstrukce pro dětská hřiště

Pro výrobu našich zařízení pro dětská hřiště využíváme převážně dřeva z jehličnatých stromů – nejčastěji se jedná o dřevo z douglasky tisolisté. Její dřevo patří do třídy odolnosti č. 3 – dle norem DIN 4074, a řadíme ji do produktové třídy I/II. Na přání zákazníka, a nebo pokud to vyžadují specifika daného projektu dětského hřiště, používáme také dřevo akátové, dubové nebo africkou dřevinu Bilinga.

KulatinyØ 140 a Ø 160 mm
Hranoly90 x 70 mm
Fošnysíla 40 mm
Nášlapné dílypro balanční dráhy dětských hřišť využíváme kulatiny - frézované, válcový profil Ø 80 mm, oboustranně upravené na plocho – síla 70 mm
Žebřinyø 35/45 mm, akát
Zábradlípůlkulatý profil, 80/40 mm
Dřevěné stříškydrážkované a výstupkové dřevěné desky na spoje, síla 26 mm

Lavičky, stolky i ostatní sedací soupravy a přístřešky určené pro využití v rámci konstrukcí u dětských hřišť vyrábíme ze dřeva jehličnanů a jiných tvrdých dřevin.

Jádrové dřevo na konstrukce určené pro oblast dětských hřišť

Prkna řezaná z celého kmene mají sklon při změnách teplot a vlhkosti vzduchu vytvářet trhliny. Abychom předešli jakýmkoliv úrazům, které by se na dětských hřištích mohly z těchto důvodů objevovat, používáme zásadně jen dřevo jádrové, které vodu nazadržuje. Životnost zařízení pro dětská hřiště je navíc díky tomuto druhu dřeva podstatně vyšší a jejich používání je pro děti bezpečné.

Ochrana dřeva konstrukcí dětských hřišť bez chemických prostředků

Chemikálie běžně využívané k impregnaci dřeva jsou velmi škodlivé pro životní prostředí. Abychom naše konstrukce pro dětská hřiště ochránili před povětrnostními vlivy, využíváme namísto chemie konstruktivní ochranné prvky.

Obutí pro trámy nosných konstrukcí dětských hřišť

Veškeré trámy konstrukcí u našich dětských hřišť z douglaskového dřeva, které se ukotvují do země, opatřujeme obutím s ochranným vzorkem. Obutí je vyrobeno z pozinkované oceli a vzorek má za úkol chránit prvky před přímým kontaktem s okolím v půdě. Na přání zákazníka dodáváme také konstrukce pro dětská hřiště vyrobené ze dřeva dubového, akátového nebo dřeva afrického stromu Bilinga – a to samozřejmě s patřičným ochranným obutím trámů konstrukcí vyrobených pro dětská hřiště.

Krytí vrchních částí trámů konstrukcí dětských hřišť

Ochranná víka zabraňují vodě v pronikání do trámů a tím i následnému narušení dřeva konstrukcí dětského hřiště při výkyvech teplot a vlhkosti.

Speciální vkládací spoje pro konstrukce a zařízení na dětská hřiště

Naše patentované vkládací spoje pro montáž konstrukcí na dětská hřiště jsou také chráněné funkčním vzorkem. Spoje jsou vyrobené z polypropylenu a zajišťují vysokou pevnost a stabilitu konstrukcí a zařízení pro dětská hřiště. Navíc se díky jejich používání snižuje nebezpečí úrazu uvíznutím na konstrukcích pro dětská hřiště. Robustní trny se při montáži zahloubí do dřeva konstrukce a následně ji stabilizují.

Zapuštěné šroubované spoje u konstrukcí pro dětská hřiště

V zájmu vysoké bezpečnosti našich konstrukcí a jejich využívání na dětských hřištích jsou veškeré šroubované spoje zapuštěné ve vrtaných otvorech. Tyto otvory jsou kryté víčky z polypropylenu.

Univerzální prefabrikované podklady u konstrukcí dětských hřišť

Naše univerzální prefabrikované podklady pro konstrukce dětských hřišť jsou klíčem k rychlé montáži a k možnosti začít smontovaná zařízení ihned využívat. V případě potřeby je díky prefabrikovaným podkladům u našich konstrukcí pro dětská hřiště také možné jednoduše a rychle provést výměnu nosných sloupů.

Pružinové konstrukce pro dětská hřiště

Pružiny a kotvení

Pro naše pružinové konstrukce určené k využití v rámci dětských hřišť používáme patentované ocelové pružiny a kotvení z tvrzených polyamidových vláken typu PA6. Tato vlákna jsou speciálně vhodná pro náročné podmínky a vysokou zátěž. Tento systém zároveň garantuje jednodušší a rychlejší montáž, vysokou bezpečnost a dlouhou životnost konstrukcí na dětských hřištích. Náš způsob kotvení osvědčil svou výdrž a výtečné vlastnosti také ve velmi náročných testech odolnosti.

Kotvení pružinových konstrukcí na dětských hřištích do země

V případě pružinových houpaček pro dětská hřiště kotvíme konstrukci hloubkově do země. Montáž zůstává nadále rychlá a snadná, a bezpečnost takto ukotvených konstrukcí pro dětská hřiště je velmi vysoká.

Materiály používané na výrobu konstrukcí pro oblast dětských hřišť

Douglaskové dřevo

Pro naše zařízení na dětská hřiště využíváme nejčastěji dřevo z douglasky tisolisté a to dřevo dělené na jádro. Třída odolnosti je č. 3, třída jakosti I/II, a sloupy jsou navíc opatřené obutím z pozinkované oceli. Douglaskové dřevo má leta vzdálená pouhý 1 – 3 mm, a proto patří mezi nejtvrdší dřeviny z jehličnatých.

Dubové dřevo

Dubové dřevo používáme téměř bez výjimky pouze u výrobků, které jsou určené pro přímé vložení do země. Na přání zákazníka lze však také celou konstrukci zhotovit z dubového dřeva.

Dřevo z africké dřeviny Robinie

Dřevo z africké Robinie je vysoce estetické, působí v barvě a tvaru velmi přírodním dojmem a je také dostatečně odolné proti povětrnostním vlivům. Jako jediné ze dřev dostupných v Evropě patří do třídy odolnosti č. 1 a životnost výrobků pro venkovní použití se díky tomu počítá až na 20 let. Veškeré dřevo z Robinie, které využíváme na stavbu našich konstrukcí pro dětská hřiště je čistě jádrové, tedy žádné nasákavé bělové dřevo, a je zcela bez suků. Používáme jen dřevo zbavené kůry, broušené a lakované.

Veškerá zařízení pro dětská hřiště vyrobená z tohoto dřeva jsou ručně dělané originály!

Konstrukce a zařízení pro dětská hřiště vyrobené z oceli

Obliba ocelových konstrukcí a herních zařízení pro dětská hřiště stále stoupá. Ocelové konstrukce nejen dobře vypadají – jsou také velmi odolné, nevyžadují takřka žádnou údržbu a jejich životnost je přesto vysoká. Veškeré sloupky našich ocelových konstrukcí na dětských hřištích mají stěny silné 3,6 mm a jsou žárově zinkované. Na přání zákazníka je pro stavbu konstrukcí na dětská hřiště dodáváme lakované.

Veškeré další díly a příslušenství ke konstrukcím na dětská hřiště vyrobené z oceli – skluzavky, hrazdy, řetězy a otočné prvky - jsou z oceli ušlechtilé.

Laminátové desky HPL – "High Pressure Laminate"

Laminátové desky používáme na pružinových konstrukcích na dětská hřiště pro nejmenší děti. Desky mají sílu 13 mm a jsou opatřené odolným nátěrem. HPL (High Pressure Laminate, vysokotlaký laminát) je materiál vyrobený na bázi celulózy a laminátové pryskyřice při vysoké teplotě a tlaku. Je voděodolný, snadno omyvatelný, odolný proti odření i běžným chemickým přípravkům. Laminátové prvky pro dětská hřiště proto mají vysokou životnost a jsou vysoce odolné.

Z vysokotlakého laminátu je vyrobena také většina bezpečnostních hrazení pro naše konstrukce na dětských hřištích. Desky navíc také mohou být opatřeny zajímavými motivy či potiskem pro různé herní aktivity.

Sklolamináty

Naše skluzavky umístěné v konstrukcích pro dětská hřiště jsou vyrobené ze sklolaminátu s přídavkem polyesterů. Standardní zbarvení skluzavek v našich konstrukcích nacházejících uplatnění v oblasti dětských hřišť je firemní zelená. Výrobky jsou také k dostání v dalších odstínech barevné škály RAL. Síla laminátu je 8 mm a povrch skluzavek pro dětská hřiště je navíc opatřen vrstvou odolnou proti poškrábání. Některé ze stříšek u našich konstrukcí pro dětská hřiště jsou také vyrobené ze sklolaminátu a mají barvu červenou.

Polyethylen - PE

Z polyethylenu jsou vyrobena zábradlí našich konstrukcí pro dětská hřiště. Dále je tento materiál využíván pro prvky ke konstrukcím na dětská hřiště jako jsou stříšky a toboganové skluzavky ve tvaru rour a to v různých barevných odstínech. Charakteristická je pro tento materiál především dlouhá životnost a odolnost, protože je rezistentní jak proti poškrábání, tak také rozbití po nárazu, a současně proti klimatickým vlivům včetně UV záření. Polyethylen lze 100% recyklovat.

Kvalita provedení zařízení a konstrukcí pro dětská hřiště

Kvalita provedení výrobků a zařízení pro dětská hřiště od firmy ABC-TEAM

Naše zařízení pro dětská hřiště svou funkcí, konstrukcí a dimenzováním odpovídají normám EN 1176 a CPSC. Veškerá zařízení pro dětská hřiště od nás jsou testována organizací TÜV. Tato organizace podrobuje během výrobního procesu veškerá zařízení kontrole a uděluje certifikáty, které dokládají soulad s danými předpisy a normami.

Konstrukce pro dětská hřiště vyrobené ze dřeva

Jádrové dřevo

Dřevo řezané z celého kmene má sklon reagovat na výkyvy teplot a vlhkosti vzduchu praskáním. Proto z jehličnatých stromů na výrobu našich konstrukcí pro dětská hřiště používáme pouze dřevo dělené na jádro a nikdy bělovou část kmene.

Spoje

Šroubované spoje jsou v našich konstrukcích pro dětská hřiště vždy uložené v předvrtaných otvorech. Tyto otvory jsou kryté víčky z polypropylenu. Toto bezpečnostní opatření pomáhá předejít úrazům způsobeným zachycením při používání konstrukcí dětmi v prostoru dětského hřiště.

Spoje dřevěných částí konstrukcí

Naše dřevěné konstrukce a zařízení pro dětská hřiště jsou spojována speciálními díly z polypropylenu, které konstrukce stabilizují a také chrání děti před vznikem úrazů a nebezpečným zachycením během hry na dětských hřištích.

Ochrana dřeva nechemickou cestou pomocí speciálních konstruktivních prvků

Veškeré vertikální a šikmé díly našich dřevěných konstrukcí pro dětská hřiště, které jsou v přímém styku s půdou, mají speciální ochranné ocelové obutí. Také hlavy sloupů jsou opatřené speciálními víky, které jsou vyrobené z polypropylenu a chrání konstrukci na dětském hřišti spolehlivě před pronikáním vody a vlhkosti.

Použité materiály dřevěných konstrukcí pro dětská hřiště

Pro výrobu našich zařízení určených pro využití v oblasti dětských hřišť používáme jen dřevo jehličnanů, které patří do třídy odolnosti stupně č. 3. Toto označení je v souladu s normou DIN 4074, třídy produktů I/II. Většinou se jedná o dřevo douglaskové. V případě potřeby využíváme také dřeva akátového – a to pouze dřeva bez kůry, broušeného a ošetřeného lazurou. Jedná se o kulatiny o průměru Ø 120 – 180 mm. Příležitostně pro výrobu konstrukcí a pro dětská hřiště využíváme také dubové dřevo, frézované na válcové profily, průměr Ø 140 mm. Záruka na naše konstrukce pro dětská hřiště je v případě douglaskového dřeva 5, u dubového 10 let.

Běžné rozměry stavebních dílů u dřevěných konstrukcí pro dětská hřiště

KulatinyØ 140 a Ø 160 mm, jádrové dřevo, frézované válcové profily
Hranoly90 x 70 mm, jádrové dřevo
Fošny, podstavy, rampy etc.síla 40 mm
Nášlapné dílypro balanční dráhy dětských hřišť využíváme kulatiny - frézované, válcový profil Ø 80 mm, oboustranně upravené na plocho – síla 70 mm
Žebřinyø 35/45 mm, dubové dřevo
Zábradlípůlkulatý profil, 80/2 mm
Dřevěné stříškypřekrývané bednění - drážkované a výstupkové dřevěné desky na spoje, síla 23 a 26 mm

Lavičky, stolky i ostatní sedací soupravy a přístřešky určené pro využití v rámci konstrukcí u dětských hřišť vyrábíme ze dřeva jehličnanů, dubového dřeva a jiných tvrdých dřevin.

Ocelové součásti konstrukcí pro dětská hřiště

Veškeré ocelové díly konstrukcí jsou vyrobené z ušlechtilé oceli případně z oceli upravené žárovým zinkováním. Síla stěn ocelových nosných sloupků a překladů je 3,6 mm. Šrouby, podložky a bezpečnostní matice jsou vyrobené také z ušlechtilé oceli a nebo z oceli galvanicky zinkované. Také skluzavky pro konstrukce určené na dětská hřiště jsou vyrobené z ušlechtilé oceli (materiálové číslo 1.4301), síla plátu je 2,0 mm, v případě skluzavek, které mají tvar roury a koryta je to 2,5 mm. Skříňové skluzavky a dráhy jsou vyrobené z jednoho dílu.

Hrazdové tyče a tyče pro šplhání - z ušlechtilé oceli. Řetězy a řetězové konstrukce z ušlechtilé oceli - provedení dle DIN 766, průměr dílů Ø 6 mm. Lana a sítě pro lezení – opláštění z polypropylenu, vyrobené z oceli, průměr Ø 16, 18 a 24 mm.

Stavební prvky konstrukcí pro dětská hřiště vyrobené z plastů

Stříšky - sklolaminát, polyester a polyethylen - PE

Skluzavky - sklolaminát, barvený materiál, síla ploch určených k používání jako skluzavky je 8 mm a povrch je odolný proti poškrábání

Skluzavky ve tvaru roury jsou k dostání také v provedení z polyethylenu. Zábradlí – díly zábradlí a hrazení jsou vyrobené z polyethylenu a HPL laminátu. Sedátka houpaček – mají potah z měkké pružné gumy, jsou odolná proti klimatickým vlivům a UV paprskům, mají stabilní nosnou konstrukci z hliníku.

Univerzální prefabrikované podklady pro konstrukce určené na dětská hřiště

Univerzální prefabrikovaný podklad určený pro montáž herních zařízení, rozměry 750 x 230 x 120 mm, zapuštěná ocelová lišta, pozinkovaná, určená k upevnění ochranných nástavců - obutí sloupů konstrukce. Jednoduchá montáž, je možné ihned začít konstrukci využívat pro provoz dětského hřiště. Umožňuje v případě potřeby rychlou výměnu nosných sloupů konstrukce na dětském hřišti.

Lanové dráhy pro dětská hřiště

Součástí tohoto typu konstrukcí pro dětská hřiště jsou rychloupínací zařízení, která umožňují následně rychlé a jednoduché vypnutí lana.

Houpačky závěsné, dvouramenné a chapadlové

Houpací konstrukce pro dětská hřiště vyrobené ze dřeva, nebo v provedení ze stabilních, žárem zinkovaných konstrukcí z ocelových trubek. Závěsné řetězy s obrtlíky, s chodem bez tření.

Houpačky síťové, indiánské sítě a chobotnice – kloubní spoje s kuličkovými ložisky a kardany.

Kolotoče – ocelové konstrukce kolotočů pro dětská hřiště jsou zinkované, díly zemnící konstrukci jsou vyrobené z hliníkových rýhovaných plátů. Otočné kloubní spoje jsou vybavené kardanovými ložisky.

Pružinové konstrukce pro dětská hřiště - zvířata

Materiál laminát HPL, hloubkové kotvení – pružinové konstrukce pro dětská hřiště jsou zapuštěné do země a mají patentovaný systém pružin.

Pokyny pro údržbu konstrukcí a zařízení pro dětská hřiště od výrobce ABC-TEAM

Zařízení pro dětská hřiště od výrobce ABC-TEAM jsou výrobky vysoké kvality. Vyrábí se z ušlechtilých materiálů, odpovídají normám DIN EN 1176 a CPSC, a jsou testovány technickým sdružením TÜV v Německu. Aby bylo možné se dlouho těšit z jejich bezproblémového provozu, je zapotřebí na zařízeních provádět odpovídající údržbu.

Co Vás čeká?

Dva týdny po montáži konstrukce na dětském hřišti

Nejpozději 14 dní po montáži zařízení na dětském hřišti je potřeba dotáhnout veškeré šrouby v konstrukci.

Šrouby každé konstrukce dětského hřiště mají být dotažené takovým způsobem, až se spoje v místě obou částí konstrukce stýkají zcela těsně a bez mezer.

Je třeba nasadit kryty vrchních částí sloupů dřevěné konstrukce dětského hřiště, které byly spolu s konstrukcí dodány.

Operativní inspekce – pravidelná kontrola konstrukcí a zařízení na dětských hřištích každé 2-4 týdny.

Zařízení a konstrukce na dětských hřištích je třeba dále podrobovat detailním kontrolám předepsaným směrnicemi DIN EN 1176, v části 7. – a to vždy v časovém rozmezí 4-12 týdnů.

To platí především pro spojovací prvky, šroubové spoje a kontrolu stavu dřevěných částí konstrukcí na dětských hřištích, které se nacházejí v blízkosti půdy – tato kontrola je nutná jako prevence a včasné zachycení hnilobných procesů.

Kontrolovat stav řetězových závěsů u konstrukcí na dětských hřištích– pro prevenci zbroušení.

Ložiska a kloubní spoje je třeba kontrolovat a udržovat v plynulém chodu bez tření, pravidelně mazat, pokud je potřeba – to platí hlavně pro kolotoče, kardanové kloubní spoje, houpačky s pneumatikami, indiánské houpačky, hnízdové houpačky a balanční disky.

Kontrolovat gumové součásti konstrukcí dětských hřišť - zda nejsou obroušené nebo jinak opotřebené – například sedátka houpaček, zarážky z gumy.

Lana a lanové soustavy a sítě pravidelně kontrolovat - zda nejsou poškozené, obroušené nebo jinak opotřebené.

Kontrolovat napětí ocelových lan v daných částech konstrukce na dětském hřišti a v případě uvolnění napětí lan obnovovat.

Vozíky u lanových drah – je třeba kontrolovat, zda je jejich chod bez tření a plynulý, kontrolovat funkčnost zpětné brzdy.

Brzdový špalek, lano a šroub vahadlového sedáku u jeřábové kočky – zkontrolovat a vyhodnotit opotřebení těchto součástí konstrukce na dětském hřišti.

Kluzné povrchy u skluzavek - zkontrolovat zda nejsou poškozené.

Kontrolovat stav opotřebení, statiku a pevnost dřevěných částí konstrukce a pokud je třeba dotáhnout šrouby v konstrukcích.

Je třeba kontrolovat také dostatečné zakrytí základů – a pokud je třeba, doplnit písek nebo zeminu.

Součásti dřevěných sloupů, které jsou v blízkém styku se zemí kontrolovat a vyloučit napadení hnilobami nebo plísní. Pokud to stav dané konstrukce vyžaduje, provádět včasné výměny nosných sloupů. Kontrolovat dostatečné pokrytí mezer mezi základem a dřevěnými součástmi konstrukce na dětském hřišti sypkým materiálem. Základové stavební díly ze dřeva mají mít od země odstup alespoň 50 mm. Odstup od spodní hrany dřeva k vrchní linii písku, mulčovací kůry nebo trávníku musí být tedy alespoň 50 mm.

Jednou do roka – celková hlavní prohlídka konstrukce dětského hřiště

Hlavní prohlídka konstrukce na dětském hřišti prováděná jednou do roka slouží k tomu, aby se prozkoušel a zhodnotil celkový její stav a prověřila bezpečnost provozu celé dané konstrukce včetně veškerých herních prvků a zařízení daného dětského hřiště. Jeho součástí jsou také veškeré základové díly a povrchy. Tuto kontrolu smí provádět pouze osoba s patřičnou kvalifikací. Narušené nebo vadné součástky je třeba neprodleně vyměnit! Náhradou musí být originální sériové díly od výrobce ABC-TEAM. Jedině tak lze nejlépe garantovat bezpečnost a bezchybný chod daných zařízení a provoz konstrukcí na Vašich dětských hřištích. Jedině pravidelná kvalifikovaná kontrola, včasné opravy a používání výlučně originálních náhradních dílů a kompatibilních zařízení od výrobce ABC-TEAM je zárukou zachování kvality a bezpečnosti Vaší konstrukce a tím i daného dětského hřiště v rozsahu daných certifikátů kvality (GS).